Know Your Dairy Cattle Farm Feed Costs

Feed cost calculator available.

If you're buying much feed from off-farm sources, you are well aware of higher feed prices. But what is your feed cost per cow per day, or feed cost per hundred weight? What is a reasonable cost in today's market? Is there anything you can do to alleviate some of the tightening of margins?

University of Minnesota Extension has developed a feed cost calculator worksheet. It is a guide to calculate the cost per head per day for any animal on your farm: lactating or dry cows, calves or heifers. This worksheet is available as an Excel spreadsheet on the Extension Dairy website.

Visit the website at http://www.extension.umn.edu/dairy/management/nutrition.htm for the "Know your feed cost" worksheet, more details and figures.

One of the difficult factors in calculating feed costs is coming up with an accurate cost or value of your home-grown forages. Your cost to produce your forage may have little to do with current market price of hay or corn. You may be able to grow corn for silage or alfalfa and grass for forage at a lower cost than you would have to pay in today's market.

This is one advantage to upper Midwest dairies. You are choosing to make your crops a cost center, not a profit center, thereby putting the profit potential in your dairy operation or in the net farm profit if the dairy is your main enterprise. Being in the dairy business does not allow us a lot of flexibility of enterprises or rotations.

What is a reasonable cost to feed a cow today? If we break it down by category, we figure that our home-grown forages should be the lowest cost per unit and forage should make up about half or more of the dry matter intake for a milking cow. The remaining portion is typically corn, soybean meal, cottonseed and perhaps corn distillers, other proteins along with salt and minerals, additives and fat.
Generally, higher milk production may lead to higher daily cost per head but may result in a lower cost per hundred weight. We want to optimize milk production while controlling feed costs. If your feed is costing 5 to 7 cents per pound and milk is worth 15 to 17 cents per pound, we don't want to lose milk production trying to save on feed costs.

Hide comments

Comments

  • Allowed HTML tags: <em> <strong> <blockquote> <br> <p>

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.
Publish